3D tisk - historie a aplikace

Historie

Pouze několik desetiletí zpátky se zdála technologie 3D tisku jako science-fiction.

Ale 3D tisk se stále rozvíjel různými směry, nabízející stále více a více možností.

První tiskárny podporující tuto technologii byly postaveny v 90. letech. Výtisky, kterých se dosahovalo na těchto strojích, nebyly přesné a rovněž dokonalé, ale díky pokračující práci na zlepšování se kvalita stále zvyšovala. 1999 znamenal průlom v oblasti 3D tisku, a to v medicíně: v USA byl úspěšně transplantován lidský orgán, který vložil biodegradabilní lešení vytištěné 3D tiskárnou. O rok později vědci vytiskli skutečnou, plně funkční ledvinu a transplantovali ji do krysy.

 

Vývoj ve všech směrech

Dalšího milníku bylo dosaženo v roce 2008, kdy 3D tiskárna "Darwin" dokázala vytisknout většinu svých částí potřebných k dokončení kopie sama. Ve stejném roce byla vytištěna nožní protéza od A do Z bez nutnosti sestavení některého z jejích prvků. V roce 2011, v Southamptonu, 3D tiskárna potřebovala pouze jeden týden na dokončení letadla a v Kanadě byl představen ekologicky šetrný vůz s tištěnými prvky karoserie.

Co bude dál? Potenciál 3D tisku je téměř nekonečný. Kdo mohl očekávat, že budeme tisknout protézy, náhradní díly a dokonce i jídlo?  Tým společnosti Fiberlogy je nadšený, že je schopen přispět k této technologické revoluci špičkovými produkty.

 

Aplikace:

Strojírenství

3D tiskárny jsou užitečné v různých odvětvích strojírenství. Špičková technologie umožňuje vytvářet funkční prototypy a rychle zkontrolovat, jak fungují a jaké jsou jejich vlastnosti. Z čehož vyplývá, že zlepšení konceptu lze snadno realizovat, téměř okamžitě. Úspora času a nákladů nezůstanou bezpovšimnutí

Doporučené filamenty: FIBERFLEX 40D, HD PLA, ABS.

Fiberlogy-vačkový mechanismus

 

Vzdělávání

Vzdělávací sektor významně těží z výhod 3D tisku. Zmíněně třídy jsou zaměřeny na techniku 3D tisku, výuka se rovněž zaměřuje na design pomocí CAD softwaru a tudíž se studenti rychle učí jak vyvíjet a vylepšovat různé druhy výrobků. Volba filamentů by měla být provedena na základě charakteristik či jaký efekt mají mít výsledné výtisky, kterých se má dosáhnout.

Doporučené filamenty: všechny.

Fiberlogy-montáž 3D tiskárny

 

VÝROBA

Očekávání výrobního průmyslu jsou striktně definována: nalezení optimálních řešení při optimalizaci nákladů. Díky 3D tisku je možné rychle, snadno a za nízkou cenu vytvářet koncepční modely nebo požadované součásti, jako jsou přípravky či držáky. Tento fakt umožňuje kontrolovat kvalitu jednotlivých prvků a snížit tak náklady na produkci velkého objemu.

Doporučené filamenty: ABS, HD PLA, Easy PLA, FIBERFLEX 40D.

Fiberlogy-kalíšky

 

Design produktu

Vytváření modelů produktů pomocí tradičních metod může trvat nějaký čas a nemusí to být z finančního hlediska zcela výhodné. 3D tisk je nová technologie, která vám umožní připravit realistické prototypy v krátké době a za nízkou cenu. Je možné snadno vytvořit i ty nejsložitější tvary a hladce upravovat a vylepšovat své projekty.

Doporučené vlákna: HD PLA, Easy PLA, HIPS, FIBERWOOD, PLA MINERAL.

Fiberlogy-lampička

 

Umění

Umělci obzvláště oceňují potenciál 3D tiskáren a to tím, že je běžně používají k vytváření šperků, masek a dalších dekorací. 3D tisk našel své uplatnění v mnoha uměleckých studiích a stal se tak technologií, která umožňuje umělcům vytvářet i ty nejbizarnější projekty.

Doporučené vlákna: HD PLA, Easy PLA, HIPS, FIBERWOOD, PLA MINERAL.

Fiberlogy-busta

 

Hračky

Nové technologie a hračkářský průmysl se mohou navzájem od sebe lišit, ale pravda je, že jdou ruku v ruce. Pomocí 3D tiskárny můžete vytvořit mnoho originálních hraček pro děti, které by tradičními způsoby vyžadovaly spoustu času a spoustu peněz. Můžete použít různé filamenty, například pro výrobu kostek a kostiček, robněž tak lidských nebo zvířecích postaviček a mnoho dalšího.

Doporučená vlákna: HD PLA, Easy PLA, FIBERFLEX 40D, FIBERWOOD.

Fiberlogy-dřevěná figurka